menusearch
nad-uast.ac.ir

مصاحبه آقای حسین فیض آبادی دانشجوی مرکز با کارآفرین برتر سرکار خانم لطیفه هیئت

یکشنبه دهم بهمن ۹۵
(2)
(0)
مصاحبه آقای حسین فیض آبادی دانشجوی مرکز با کارآفرین برتر سرکار خانم لطیفه هیئت
 
 1. لطفا خودتان را معرفی کنید ؟
من  لطیفه هیئت متولد  اردیبهشت ماه سال 1329 هستم. ورودی سال 48-1347 دانشکده معماری دانشگاه تهران و فارغ التحصیل سال 1353 با مدرک کارشناسی ارشد.
دلیل اصلی انتخاب رشته معماری علاقه ی بسیار زیاد به این رشته بود و در هنگام برگزاری کنکور فقط یک رشته را انتخاب کردم و آنهم معماری بود زیرا در آن دوره امکان انتخاب چندین رشته در دانشگاه های مختلف وجود داشت. و هم اکنون که حدود 40 سال از آن زمان می گذرد بهیچوجه پشیمان نیستم و بسیار راضی و خشنود از حرفه انتخابی خود می باشم.
 1. نقطه آغاز کارآفرینی شما کجا بوده است؟
شروع فعالیت حرفه ای من از سال 1353 بود که تا سال 1360 در شرکت های مهندسین مشاور معماری و شهرسازی شروع به کار و کسب تجربه در زمینه این حرفه نمودم، زیرا اعتقاد دارم که انسان برای موفق شدن در کارها نیازمند بدست آوردن تجربه است و در این مدت هفت سال توانستم تجربیات خوبی در زمینه حرفه ی معماری و شهرسازی کسب نمایم. در سال 1360 با اتکاء به تجربه به دست آمده بهمراه دو نفراز همکاران، شرکتی به نام مهندسین مشاور شارمند را تاسیس نمودیم و تا سال 1372 با سمت رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل در آن شرکت به صورت مستمر مشغول فعالیت بودم، و پس از سال 1372 مهندسین مشاور طرح اندیشان شهر(طاش) را تاسیس نمودم که تا کنون با جدیت تمام در حال فعالیت می باشد.
 1. چرا کارآفرینی می کنید؟ انگیزه اصلی خود برای کارآفرینی چیست؟ ویژگی های شخصیتی کارآفرینی خود را بگوئید ؟
کار و حرفه همواره برای من بسیار قابل احترام بوده و آن را ارزشمند و برای گذراندن زندگی مفید می دانم بهمین دلیل کار حرفه ای بخش عمده ای از اوقات مرا به خود تخصیص داده است و از همان ابتدا هر روز حدود 10 الی 12 ساعت کار کردن در برنامه روزانه من بوده و همواره هست، حدود 41 سال از ابتدای شروع فعالیت حرفه ای من تا به امروز می گذرد که در این مدت فقط یکسال و سه ماه دچار وقفه شده است که یکسال با توجه به دنیا آمدن فرزند اول و عدم تجربه در این زمینه و 3 ماه دیگر هم به دلیل به دنیا آمدن فرزند دوم بوده است، و در طول این مدت از اینکه توانستم ام برای جامعه و محیط زندگی پیرامون خود مفید باشم همواره احساس رضایت داشته ام که این رضایت باعث شده است که همواره با انرژی و حوصله بسیار زیاد همه ی مشکلات را پذیرفته و با آن کنار بیایم.
 1. هنگامی که در حال توسعه کسب وکارتان بودید چه کسانی را می شناختید که مثل شما کاری را شروع کرده و یا اصلاً صاحب یک کسب وکار مستقل بودند واینکه این افراد چه تاثیری بر شما گذاشتند؟ آیا اصلاً برای خودتان الگوی مشخصی داشتید؟
در آن زمان به عنوان یک زن کسی را به یاد نمی آورم کاری را شروع کرده باشد یا به بیانی الگوی مشخصی برای من باشد، ولی به همراه بعضی از دوستان و همکاران که هم دوره یا هم دانشگاهی من بودند شروع به کارحرفه ای کردیم و هم اکنون آنها هم مشغول کارکردن در این زمینه         می باشند.
 1. چگونه فرصت های کسب و کار را شناسایی می کردید؟
به حرفه معماری و شهرسازی بسیار علاقمند بودم و تنها گزینه من برای ادامه تحصیلات، مهندسی معماری بود به این دلیل انگیزه مضاعفی برای کار کردن در بازار کار در این حرفه را داشتم ، هدف من کسب موفقیت در این زمینه بود و آن هم با تلاش و پشت کار بسیار زیاد به دست آمد.
 1. آیا شریک داشتید یا اینکه درپی یافتن یک شریک بودید؟ چه برنامه ریزی هایی برای این کار کردید؟
در شروع فعالیت حرفه ای با مشارکت دو نفر از همکاران اولین شرکت خود را تاسیس کردیم ولی متاسفانه به دلیل عدم فرهنگ مشارکت و کار گروهی با مشکلاتی رو به رو شدیم و در حال حاضر با حداقل شریک ممکن به ادامه فعالیت مشغول هستم. ولی امیدوارم که روزی بیاید که در کشور ما موضوع کار و فعالیت گروهی با بهترین شکل ممکن اتفاق بیفتد.
 1. از ایده پردازی تا تجاری سازی ایده تان چه مدت زمان به طول انجامید؟ چند ساعت در روز بر روی آن کار می کردید ؟
ایده پردازی از همان ابتدای تحصیلات بود و در سال آخر تحصیلات به صورت جدی شکل گرفت، در این مدت ، زمان های مناسبی پیدا می شد که برای رسیدن به هدف خود فکر می کردم تا هر چه سریعتر آنرا را اجراء کنم.
 1. برای راه اندازی این کار چه مقدار سرمایه نیاز پیدا کردید؟
برای تاسیس شرکت مهندسی معماری نیاز به سرمایه مالی زیادی نبود، در واقع سرمایه هر مهندسین مشاور نیروی انسانی و یا به عبارتی همکاران در بخش های مختلف آن است که از سرمایه های این مجموعه محسوب می شوند.
 1. روند شکل گیری و تاسیس شرکت طاش به چه صورت بوده است؟ از شرکت طاش و فعالیت های خود بگوئید؟
در سال 1372 پروژه ای به نام طرح نوسازی و بازسازی بافت پیرامون حرم امام رضا(ع) که کارفرمای آن شرکت مسکن سازان خراسان بود  به دو شرکت مهندسین مشاور همکار پیشنهاد شد کنسرسیوم مشارکت منجر به ثبت شرکت جدیدی به نام طرح اندیشان شهر(طاش) گردید شروع فعالیت در شهر مشهد با این پروژه آغاز شد و پس از دو سال به دلایل منع قانونی از شرکت شارمند جدا شده و مستقلاً شرکت طاش را مدیریت و هدایت نمودم ،الان پس از گذشت 22 سال از تاسیس شرکت  به عنوان یکی از فعالترین مهندسین مشاور در زمینه ی حرفه ای حضور داریم.
این مهندسین مشاور با تجهیز کامل،دفتر مرکزی در شهر تهران و دفتر محلی در شهر مشهد به صورت کاملاً فعال مشغول به ارائه خدمات می‌باشد. کارکنان مستقر در دفتر تهران و دفتر مشهد (اعم از کارشناسان معماری و شهرسازی ، کادر اداری ، مالی و  سایر  بخش های مرتبط ) مشغول به فعالیت می‌باشند.
در زمینه های معماری : طراحی مجموعه های مسکونی، اداری، تجاری و مذهبی و طرح و ساخت مجموعه های مسکونی، اداری و تجاری در شهرهای مشهد و تهران که تاکنون تعداد زیادی پروژه طراحی و نظارت و اجرا نموده و اکثریت آن دارای رضایت‌نامه از کارفرمایان معتبر می‌باشند. و در زمینه شهرسازی: تهیه طرحهای جامع، هادی، تفصیلی، نوسازی و بازسازی بافت فرسوده، آماده سازی و طراحی شهری که اکثر پروژه ها خاتمه یافته و مابقی آن در دست اقدام می باشد.
مشاور طاش با تلاش‌های فراوان و چشمگیر خود توانسته است احراز صلاحیت از معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری و همچنین از وزارت مسکن و شهرسازی دریافت کند.
 1.  از سختی ها یی که در کار بوده بگویید و درس هایی که در طول این سال ها یاد گرفتید؟
هر کاری سختی و مشکلات خود را دارد و بالطبع من هم در شروع کار با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده ام که یکی از موارد عمده آن عبارت بود از اینکه به عنوان یک زن مورد پذیرش جامعه ی حرفه ای در آن دوره نبودم و با مشکلات زیاد در جلسات برای ارائه پروژه ها شرکت     می کردم و در هنگام ارایه و یا پی گیری کارها اکثریت کارفرمایان ترجیح می دادند که یک مرد در  جلسه حضور داشته باشد و درکل این تفکر در جامعه بوده و در حال حاضر نیز به صورت کمرنگ تر ادامه دارد و طرز تفکر جامعه ی مرد سالار این است ، که خانم ها در کارهای تراز اول در سطح جامعه نبایستی حضور پیداکنند و می بایست در رده های پائین تر فعالیت نمایند، این از عمده مشکلات بزرگی بود که هم در گذشته و هم در حال حاضر با آن روبرو هستیم.
 1. چه شد این سختی ها را تحمل کردید و چه شد که به اینجا رسیدید؟
فکر کردن به یک هدف مشخص و تصمیم برای دست یابی به آن بهمراه کار و تلاش خود و کلیه ی همکاران در این مجموعه، باعث شد که با این مشکلات کنار آمده و از موانع سر راه فعالیت حرفه ای را یکی پس از دیگری عبور نموده و برای انجام دادن و فعالیت بیشتر آماده شویم.
 
 
 1. از چه روشهایی برای تبلیغات کار و بازاریابی کار خود استفاده کردید؟
در این حرفه تبلیغات و بازاریابی جایگاه عمده ای نداشته، زیرا انجام بازاریابی در این زمینه باعث ابهاماتی برای شرکت های همکار می شود، انجام موفق هر پروژه به نوعی تبلیغات محسوب می شود، شرکت ما دارای وب سایت فعال و به روز شده است که در آن تمام اطلاعات مجموعه گنجانده شده و با معرفی به کسانی که با ما در ارتباط هستند باعث ترویج و توسعه در روند کاری و علمی شرکت شده است واکثرکارفرمایان مادرپی رضایت ازکار قبلی،کارهای بعدی رابه ما واگذار کرده اند.
 1. رمز موفقیت خود را در چه می دانید؟
داشتن هدف مشخص و تلاش کردن برای رسیدن به آن و عدم پذیرش خستگی ناشی از مشکلات و همچنین کار و تلاش مداوم. من در هفته 4 روز در تهران و 3 روز در مشهد مشغول به کارهستم و تلاشی که در بین اعضای مجموعه و پیشرفت هایی که در پروژه ها می بینم هیچ وقت خستگی به سراغم نیامده و این خود موجب بالارفتن انگیزه برای کار و فعالیت می شود. حضور همکاران جوان در دفتر مشهد و تهران به عنوان اعضاء خانواده ی بزرگ به من انرژی خستگی ناپذیر برای کار و فعالیت می دهد و این موضوع به بهره وری و موفقیت در این مجموعه مهندسان مشاور می افزاید.
 1. برای گسترش کار خود از چه منابع مالی استفاده کردید؟
در این حرفه نیازی به منابع مالی از پیش تعیین شده نمی باشد و در واقع در آمدهای ناشی از تولید کار و پروژه ها منابع مالی تداوم مجموعه را فراهم نموده است .
 1. اگر به گذشته برگردید، چه کارهایی را دیگر انجام نمی دهید؟
برای هر آدمی شاید پیش بیاید که اگر به گذشته برگردد کاری را انجام ندهد برای من هم پیش آمده اگر به گذشته برمی گشتم و تجربیات خود را مرور نمایم از برخی اقدامات حرفه ای اجتناب نموده و یا در انتخاب همکاران مجموعه با دقت بیشتری اقدام می نمودم.
 1. شیرین ترین و تلخ ترین خاطره کاری شما چه بوده است؟
شیرین ترین خاطره یا لحظه کاری زمانی است که پروژه ای کلید خورده و  طراحی آن شروع     می شود و به مرحله ساخت و اجراء می رسد. و چنانچه پروژه ای مراحل طراحی را طی می نماید و به طور کامل و بدون هیچ تغییری ساخته می شود و به پایان می رسد، مانند لحظه ای است که از رشد فرزند خود لذت برده و لحظه ی بسیار دوست داشتنی است. اما تلخ ترین خاطره کاری زمانی است پروژه ای که با تمام تلاش و زحمات شکل می گیرد و طراحی آن انجام گردد ولی در مرحله اجراء به دلیل بعضی از عوامل تاثیر گذار به شکل دیگری تبدیل می شود و با آنچه که در تصور داشتیم بسیار فاصله می گیرد، لحظه ی بسیار دردناکی است.
 1.  چه برنامه ای برای آینده دارید؟
امیدوارم که با جذب نیروهای جوان، مناسب و کارآمد در بخش های مختلف، بتوانند در تصمیم گیری پروژه ها با احساس مسئولیت لازم سهیم شده و بتوانند تجربه ی لازم را کسب نمایند، تا بتوانیم همواره کار کنیم و شرکت را در آینده فعال نگه داریم.
 1.  حرف آخر یا توصیه ای برای دیگران دارید ؟
امیدوارم که نسل جوان ما پر تلاش، مسئولیت پذیر و با خصوصیت های انسانی در جامعه ی    حرفه ای حضور پیدا کنند و در سازندگی وطن خود از هیچ تلاشی فرو گذاری نکنند و سعی کنند که برای خود هدف داشته و برای رسیدن به آن تلاش نمایند. من معتقد هستم که کار و فعالیت و جریان زندگی باید، در وطن هر فرد شکل بگیرد.
 
 
 
 مصاحبه با کارآفرین برتر
کارآفرین برتر
 مصاحبه آقای حسین فیض آبادی دانشجوی مرکز
مصاحبه آقای حسین فیض آبادی دانشجوی مرکز
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت و سایت ساز آنلاین یوتاب - فروشگاه ساز اینترنتیطراحی شده توسط شرکت طراحی سایت و سایت ساز آنلاین یوتاب - فروشگاه ساز اینترنتی